Odpady: Jak třídit
Jak správně třídit odpady? Níže naleznete základní informace k jednotlivých druhům odpadů.
Seznam sběrných míst na tříděný odpad
Horní konec | Střed obce | Dolní konec | Na Žuchově |
U točny autobusů | U obchodu COOP | U ČOV | U domu č.p.586 |
U Vašíčkova mostu | U garáží směr k fotbalovému hřišti | U bývalého obchodu | Panorama |
U transformátorové stanice | U stolařství | ||
U pěstitelské pálenice | Pružiny (u č.p. 316) |
Jak správně třídit odpad?
Každý obal je vyroben z nějakého materiálu a někdy je velmi obtížné poznat, z čeho je obal vyroben. Proto jsou na obalech různé značky, které nás informují, jak máme s takovým obalem po použití naložit.
Pokud si nejste jisti, kde máte co vyhodit, můžete navštívit www.kamtovyhodit.cz nebo také www.jaktridit.cz
Šipky s číslem nebo zkratkou nás informují o materiálu, | Panáček s košem znamená, že použitý obal máme hodit do příslušné nádoby na odpad. Pokud je panáček přeškrtnutý – obal do popelnice nepatří (obsahuje nebezpečné látky a patří do nebezpečného odpadu). | Zelený bod znamená, že je za obal zaplaceno do systému EKO-KOM, jenž zajišťuje sběr a využití obalových odpadů. Pokud si koupíte obal, na kterém je značka ZELENÝ BOD, znamená to, že výrobce zaplatil za jeho recyklaci. |
Směsný komunální odpad
Patří sem:
Do popelnice můžete vhodit maso, kosti, sáčky z vysavačů, smetky,
popel, hygienické pomůcky, pleny, běžné žárovky, čisticí utěrky a
houby, keramiku a porcelán, trus zvířat či silně špinavé a mastné
obaly bez nebezpečných látek.
Nepatří sem:
Do popelnice nepatří úsporné žárovky a zářivky, stavební odpad,
vyřazená elektronika, papír, plast, sklo, bioodpad či kovy.
Modrý kontejner na PAPÍR
Patří sem:
Do kontejneru můžeme vhodit například časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okýnky sem můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku! Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Ty se během zpracování samy oddělí.
Nepatří sem:
Do modrého kontejneru nepatří uhlový, mastný, promáčený nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice.
Co se vyrábí z tříděného papíru?
Opět papír. Dá se říci, že drtivá většina papíru, který si můžete běžně koupit, obsahuje podíl tzv. sběrového - recyklovaného papíru. Z toho se vyrábí sešity, časopisy, toaletní papíry, krabice a různé papírové obaly. Z lepenky se vyrábí také tepelné izolace nebo zatravňovací koberce, které se používají kolem dálnic jako nástřik na zpevnění svahů.
Žlutý kontejner na PLASTY
Patří sem:
Fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren.
Nepatří sem:
Mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky
Co se vyrábí z tříděného plastu?
Ze starých plastových výrobků se pomocí tlaku a teploty vytvoří granule. Z granulí se opět vytváří nové výrobky (lahve, sáčky, kelímky). Do nových výrobků se přidává až 100% granulátu ze starých
plastů.
Zelený kontejner na SKLO
Patří sem:
Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat například láhve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Patří sem také tabulové sklo z oken a dveří. Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit!
Nepatří sem:
Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla. Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu.
Co se vyrábí z tříděného skla?
Opět sklo. Většina skleněných lahví obsahuje více než polovinu recyklátu. Z recyklovaného skla se vyrábí nápojové sklo a další skleněné výrobky jako vázy nebo okrasné skleněné dekorace. Recyklované sklo se také přidává pro okrasu do kuchyňských desek. Sklo se může recyklovat nekonečně. Dochází k významné úspoře neobnovitelných zdrojů surovin a energie (písek, vápenec, sůl) a k úsporám energie při tavení.
Oranžový kontejner na NÁPOJOVÉ KARTONY
Patří sem:
Krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.
Nepatří sem:
Měkké sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.
Co se vyrábí z tříděných nápojových kartonů?
Z nápojového kartonu se vyrábí papír, protože má velmi kvalitní a dlouhé celulózové vlákno, které se dá několikrát recyklovat.
Jedlé oleje a tuky
Nepotřebné oleje a tuky z domácnosti se nesmí vylévat do dřezu nebo záchodu. Tuky v kanalizaci tuhnou a tvoří hrudky s dalšími nečistotami v odpadních cestách. Následně vytváří hustý, neprostupný povlak, který se v kanalizaci rozkládá a urychluje tím korozi kanalizačního potrubí. Místo pro odevzdání naleznete u bývalé výkupny kovů (u ČOV). Použité oleje a tuky vhazujte do černého otvoru v uzavíratelných obalech např. v PET lahvích. Svoz těchto olejů a tuků zajišťuje firma Viking eco servis, s.r.o.
Patří sem:
Použité oleje a tuky z domácnosti, např.: fritovací olej, olej po smažení a ztužené jedlé tuky jako sádlo či máslo. Menší množství tuků, například z pánve, je možné vsáknout do ubrousku nebo papírové kuchyňské utěrky a pak vhodit do směsného odpadu. V malém množství je možné tuky také kompostovat.
Nepatří sem:
Technické oleje, např.: motorové, převodové, tlumičové či maziva a kapaliny.
Co se dále děje s oleji?
Oleje se odvodní, odstraní se nečistoty a další látky a oleje se spalují pro získání tepelné a elektrické energie. Své uplatnění nacházejí v energetice, stavebnictví či lesnictví. Další možností je regenerace olejů. Dochází při ní např. k odstranění vody, různých nečistot pomocí metod destilace či rafinace. Takto upravené oleje pak mohou být využity i v jiných odvětvích lidské činnosti.
Hnědý kontejner na BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÝ ODPAD
Jedná se o odpad pocházející především z údržby zahrad, ale i z kuchyní. Primárně bychom měli tento odpad vhazovat do kompostéru na zahradách. Nemáte-li k dispozici kompostér, je možné k tomuto sběru využít hnědé kontejnery. Pro naši obec sváží firma ASOMPO, a.s. v termínu od dubna do listopadu, a to vždy 2x týdně (pondělí a čtvrtek). Celoročně je také možné tento odpad vhazovat do hnědých kovových kontejnerů. Přistavení tohoto kontejneru je možné zdarma objednat na obecním úřadu.
Patří sem:
ZE ZAHRADY: tráva, listí, zbytky rostlin, drobné větve, kůra, části keřů, seno, sláma, piliny, zemina z květináčů
Z DOMÁCNOSTI: ovoce a zelenina, slupky, jádřince, pecky z ovoce, zbytky pečiva a obilovin, čajové sáčky, kávová sedlina, skořápky od vajec a ořechů, papírové kapesníky a ubrousky
Nepatří sem:
zbytky masa, kosti, kůže, fritovací oleje a tuky, rostliny napadené chorobami, uhynulá zvířata, extrementy, textil, jednorázové pleny, plasty, sklo, kov, nebezpečný odpad, elektroodpad, sáčky z vysavačů, zbytky potravin živočišného původu, stavební odpad, kamení, popel z uhlí a cigaret
Do hnědých kontejnerů rovněž nepatří velká dřevní hmota. K odstranění klestí využívejte štěpkování, které provádí obec 2x ročně zdarma.
Proč jej třídit?
Ve směsném komunálním odpadu je přibližně 40% bioodpadu. Tříděním bioodpadu snížíme objem komunálního odpadu, který je následně uložen na skládku.
Bioodpady je také možné jako jediné legálně využít na zahradách v zahradních kompostérech, které mnoho z Vás již díky obci také vlastní.
KOVY
Kovy jsou ceněnou surovinou pro další výrobu, proto jejich sběr probíhá prostřednictvím výkupen druhotných surovin, kde za ně můžete dostat peníze. Kovy můžete rovněž odevzdat do kontejnerů určených pro kovy na kontejnerových hnízdech v obci nebo je můžete odevzdat hasičům během sběru železného šrotu, který probíhá vždy na jaře a na podzim. Šrot ukládejte podél místní komunikace v den odvozu. V případě většího množství železného šrotu kontaktujte obecní úřad, kde si dohodnete termín vývozu přímo od vašeho domu.
VYSLOUŽILÁ ELEKTROZAŘÍZENÍ
Staré a nefunkční elektrické spotřebiče podléhají tzv. „zpětnému odběru", která zajišťuje specializovaná firma ELEKTROWIN a.s. Místo, kde můžete zdarma odkládat takové vysloužilé výrobky, je označeno informační tabulí „Místa zpětného odběru použitých elektrozařízení". Místo zpětného odběru je v naší obci vedle ČOV – bývalá výkupna kovů. Vysloužilá elektrozařízení můžete rovněž předat hasičům během sběru železného šrotu.
DROBNÝ ELEKTROODPAD, BATERIE, ZÁŘIVKY, TONERY, CD a DVD
Na obecním úřadě v místnosti bývalé telefonní budky naleznete sběrný box od společnosti REMA Systém, a.s.
Do sběrného boxu PATŘÍ:
Drobné domácí spotřebiče (mobilní telefony, toustovače, klávesnice, myši a ostatní elektroodpad, který se do sběrného boxu vejde). Baterie, CD, DVD, kompaktní zářivky, tonery. Tonery a kompaktní zářivky je před vhozením do sběrného boxu nutno zabalit do ochranného obalu a zabránit tak jejich rozbití.
Do sběrného boxu NEPATŘÍ:
Diskety, VHSky, audiokazety, žárovky, velká elektrozařízení, která se do boxu nevejdou.
OBJEMNÝ ODPAD + DŘEVO
Při sběru objemného odpadu třiďte dřevo. Dřevěný nábytek, jako jsou skříně, židle, postele, palety apod. odkládejte vedle kontejnerů na objemný odpad. Při odkládání nábytku je nutné, aby z něj byly
odstraněny veškeré skleněné výplně či zrcadla a dále je nutné, aby nebyl znečištěn nebezpečnými látkami. Dřevo bude následně umístěno do samostatného kontejneru a odvezeno. Kontejner na objemný odpad slouží jen pro koberce, linolea, umyvadla, toalety apod. Kontejnery na objemný odpad a dřevo budou umístěny po obci vždy na jaře a na podzim.
Vždy první středu v měsíci můžete odevzdat objemný odpad nebo dřevo do připravených kontejnerů v areálu za ZŠ, a to jen v čase od 14.00 do 17.00 hod. Přítomen je vždy jeden ze zaměstnanců obce. (První středu v měsíci můžete poznat podle zkoušky sirén). Kontejnery jsou uzamčeny v areálu a mimo uvedený čas či den není možné tento odpad odkládat.
V případě, že v určitém časovém úseku produkujete těchto odpadů velké množství – provádíte např. rekonstrukci domu apod., objednejte si na vlastní náklady přistavení velkoobjemového kontejneru u specializované firmy (např. firma Miroslav Strnadel z Frenštátu pod Radhoštěm nebo u pana Špačka z Tiché). Zapůjčení obecního velkoobjemového kontejneru je zdarma. Náklady na přistavení, odvezení a likvidaci odpadu musíte uhradit sami.
NEBEZPEČNÝ ODPAD
Tyto odpady nebo obaly jimi znečištěné mají nebezpečné vlastnosti, které mohou ohrozit zdraví lidí a životní prostředí. Proto musí být využity, či odstraněny ve speciálních zařízeních. Tyto odpady nepatří do běžné popelnice na směsný odpad. Jedná se např.: o barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie. Sběr nebezpečného odpadu v naší obci probíhá také 2x ročně, a to pomocí mobilního sběru (sváží firma SLUMEKO s.r.o.). Když si nevíte rady s nějakým prázdným obalem, podívejte se na jeho etiketu, vždy by měla být na jeho obalu informace, jak s daným obsahem naložit. Staré léky můžete vrátit do kterékoliv lékárny.
TEXTIL
Starý a nepotřebný textil, šatstvo, boty a hračky můžete umístit do červených kontejnerů, které jsou umístěny na kontejnerových hnízdech ve středu obce “U obchodu COOP“ (2 kontejnery) nebo na
dolním konci “U bývalého obchodu“ (1 kontejner). Vyváží firma DIMATEX CS, spol. s.r.o.
STAVEBNÍ ODPAD
Likvidaci stavebního odpadu od občanů obec nezajišťuje a je zakázáno jej umisťovat do kontejnerů pro objemný odpad. Stavební odpad můžete na vlastní náklady odevzdat k likvidaci např. nejblíže do firmy EKOREMA Recycling s.r.o., která má pobočku ve Frenštátě pod Radhoštěm nebo do jiné specializované firmy. Zapůjčení obecního kontejneru je opět zdarma, náklady za přistavení, vývoz a
likvidaci půjdou za vámi.
PNEUMATIKY
Staré a nepotřebné pneumatiky rovněž nepatří do kontejnerů pro objemný odpad! Odevzdat je můžete zdarma do jakéhokoliv pneuservisu případně autoservisu. (Např.: PNEUSERVIS PATALA ve Frenštátě p. R. – naproti Jandova stromořadí. Můžete zde odevzdat pneumatiky i s disky.)