Milí přátelé,

      jménem našeho spolku velmi děkuji všem, kteří projevili zájem o činnost našeho spolku na akci Kácení Máje 2018! Mnozí jste se pak rozhodli pomáhat spolu s námi a finančním příspěvkem do pokladničky podpořili nákup repasovaného rehabilitačního přístroje MOTOmed, který bude pomáhat v domácnostech lidí s těžkým pohybovým omezením. Na akci samotné se takto vybralo moc hezkých cca 5 200,- Kč, přičemž celkově v Tiché pak ještě dalších cca 1 400,- Kč. VELKÉ DÍKY VŠEM! Děkujeme za pozvání, přípravu stánku, propagaci a nabídnuté občerstvení. Díky naší obci nejen za tuto možnost, ale i za dlouhodobou významnou podporu našeho spolku! Díky všem za přípravu hezké akce pro lidi!

     A na co přesně jste nám vlastně přispěli? Rehabilitační přístroj MOTOmed je šlapací trenažér trochu připomínající rotoped. Díky přidaným elektromotorům však dokáže sám procvičovat končetiny pacienta. Proto představuje jednu z mála možností vhodné formy rehabilitace i pro lidí s těžkým pohybovým omezením.  Nyní vybíráme peníze na přístroj umožňující procvičovat nohy i ruce, který po nákupu vypůjčíme čtrnáctileté slečně Terezce z Velké Polomi. Terezka žije se zdravotním postižením, těžší formou dětské mozkové obrny, v důsledku čehož je upoutána na invalidní vozík. Díky MOTOmedu si přímo ve své domácnosti bude moci alespoň trochu udržovat svaly aktivní a protahovat šlachy. Protože však máme těchto užitečných přístrojů k výpůjčkám stále málo, zatím pouze čtyři, je i zde předpoklad střídavé výpůjčky s dalšími pacienty. Již projevila zájem paní z Ostravy, která je ochrnutá od pasu dolů.

     Nové MOTOmedy stojí od cca 100 000,- Kč výše, podle výbavy. Zdravotní pojišťovny ani Úřady práce nyní na zakoupení přístrojů nepřispívají. My pořizujeme pár let staré, plně funkční přístroje od výhradního dovozce MOTOmedů do Čr a Sr za cca poloviční cenu nových zařízení. Podle poslední cenové nabídky se takové přístroje dají pořídit za 54 600,- Kč (na nohy i ruce), 45 945,- (pouze nohy). Přístroje půjčujeme do domácnosti potřebných lidí za symbolických 50,- Kč/měs., Komerční půjčovné na trhu se pak u některých půjčoven může šplhat až k 3 000,- Kč/měs.! Není divu, že je o naše přístroje mezi pacienty velký zájem, který Bohužel nemůžeme nabídkou pokrýt. Věříme však, že se nám s podporou veřejností, firem i nadací podaří v dohledné době pořídit mnohem více přístrojů. Na tento účel lze průběžně stále přispívat v rámci naší veřejné sbírky pro znevýhodněné spoluobčany, č. účtu 2700957427 / 2010 Fio banka, variabilní symbol: 50 nebo zpráva příjemci MOTOmed. Děkujeme za případnou podporu! Na našich internetových stránkách se lze v krátkosti seznámit i s dalšími lidmi, kterým naše MOTOmedy právě pomáhají nebo v minulosti pomáhaly.

     Děkuji vám všem nejen za příspěvky do pokladničky, ale stejně tak za celkově milá setkání a slova podpory! Za všechny mi však dovolte vyzdvihnout jedno opravdu silné seznámení. Přišla za mnou odhadem asi tak sedmiletá milá dívenka Klárka z Frenštátu. Dali jsme se do řeči a já po chvíli v krásném úžasu pocítil velkou radost a hřejivé teplo na srdci.

     Klárka mi totiž prozradila, že ráda pomáhá lidem se zdravotním postižením. A že až vyroste, bude mít svůj ranč, kde budou moci nemocní lidé jezdit na návštěvy. No a dodala, že neplánuje vlastní děti, ale že si všechny vezme z Dětského domova! Wow! :) To jsem teda zíral! Tak takovou hezkou zkušenost mám. Přejme si, aby nejen všechny děti, ale obecně všichni lidé byli nositeli takového soucitu a solidarity s druhými! Milí přátelé, nechť jsme všichni alespoň trochu jako Klárka! Díky Klárko za Tvou Lásku!

     Činnost našeho spolku je opravdu bohatá. Zmínil jsem zde pouze jeden z našich větších projektů. Pomáháme lidem v celé republice, nabídka podpory je zde samozřejmě i pro obyvatele naší obce. Někomu by například mohl alespoň trochu pomoci náš projekt drobných bezúročných půjček pro sociálně slabší spoluobčany. Ke dni 13.06. máme pro účel další půjčky novému zájemci k dispozici 2 050,- Kč. Nebo pokud spadáte do některé z cílových skupin naší podpory, můžeme uspořádat sbírku přímo pro vaší potřebu. To vše a mnoho dalšího lze najít na našich internetových stránkách www.spolekfreewill.cz nebo mě pro další informace lze kontaktovat na tel. č. 777 683 308.

Krásné léto všem a buďme na sebe i ostatní opatrní!

S díkem a úctou za spolek FREE WILL

Pavel Badač
člen Rady spolku